W „Dzienniku Ustaw” opublikowana została we wtorek 4 kwietnia 2023 r. nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Przepisy wejdą w życie w dniu 26 kwietnia 2023 r. Nowelizacja wdraża do krajowego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy, zawierające prorodzicielskie i propracownicze rozwiązania dla pracownika.
Chodzi o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywę 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE.
Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest jednym z warunków zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i satysfakcji z życia i pracy. Brak tej równowagi może prowadzić do frustracji, problemów rodzinnych, wypalenia zawodowego a nawet do poważnych chorób.
Wprowadzone zmiany mają na celu zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a życiem prywatnym i obejmują następujące obszary i zagadnienia:
I. Zmiany dotyczące przejrzystości i przewidywalności warunków zatrudnienia:
Nie później niż w terminie 30 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o nazwie instytucji zabezpieczenia społecznego, do których wpływają składki na ubezpieczenia społeczne związane ze stosunkiem pracy oraz informacje na temat ochrony związanej z zabezpieczeniem społecznym, zapewnianej przez pracodawcę; nie dotyczy to przypadku, w którym pracownik dokonuje wyboru instytucji zabezpieczenia społecznego.
II. Zmiany związane z równowagą pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym:
***