Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przestępstwom na tle seksualnym (tzw. Ustawa Kamilka) nałożyła na szereg podmiotów, które w swojej codziennej pracy mają styczność z dziećmi, m.in. obowiązki weryfikacji czy osoby dopuszczone do pracy z nimi były w przeszłości karane za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej lub przestępstwa związane z narkotykami, a także wprowadzenie stosownych procedur regulujących tą materię.
Dużo się pisze o obowiązkach wynikających z ww. ustawy nałożonych między innymi na szkoły, przedszkola, żłobki, kluby sportowe, placówki ochrony zdrowia, a nawet hotele, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wynikający z ustawy obowiązek weryfikowania pracowników (zarówno nowozatrudnionych jak i już świadczących pracę), a także obowiązek wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletniego, dotyczy również pracodawców oferujących praktyczną naukę zawodu, staże czy różnorodne formy przysposobienia zawodowego.
Do 15 sierpnia 2024 r. tacy pracodawcy byli zobowiązani wdrożyć w swoich firmach zasady mające zapewnić osobom małoletnim bezpieczeństwo uregulowane w tzw. Standardach Ochrony Małoletnich, w których muszą być określone:
Standardy sporządza się, mając na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie. Nie mogą być zatem napisane językiem zawiłym i dwuznacznym. Pracodawca jest zobowiązany udostępnić standardy na swojej stronie internetowej oraz wywiesić w widocznym miejscu w swoim lokalu, w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich. Wersja skrócona powinna zawierać przede wszystkim informacje istotne dla małoletnich.
Niewykonanie przez pracodawcę obowiązku wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany, a w przypadku ponownego stwierdzenia niewykonania ww. obowiązku, sprawca, podlega karze grzywny nie niższej niż 1000 zł.
Ponadto każdy pracodawca, który oferuje praktyczną naukę zawodu, staże czy różnorodne formy przysposobienia zawodowego, przed oddelegowaniem swojego pracownika do nadzoru nad osobami małoletnimi, powinien zweryfikować czy dane takiej osoby nie widnieją w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, Krajowym Rejestrze Karnym (lub w innym analogicznym rejestrze, jeżeli pracownik jest cudzoziemcem) w zakresie m.in. przestępstw seksualnych, przeciwko życiu i zdrowiu oraz narkotykowych, a także przedłożyć mu do podpisania, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie że nie był karany za przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece.