Już 1 stycznia 2023 r. wejdą w życie nowe zapisy w ramach tzw. Polskiego Ładu. Ustawodawca tym razem wyprowadza nowe regulacje na gruncie ustawy o podatku od towarów usług. Wyżej wskazane regulacje umożliwią czynnym podatnikom VAT tworzenie tzw. grupy VAT, która będzie miała status podatnika VAT. Zdaniem ustawodawcy, wskazane wyżej zmiany stanowić będą istotne uproszczenia dla rozliczeń pomiędzy powiązanymi podmiotami, a wielu przedsiębiorcom mogą przynieść znaczne korzyści finansowe.
I. Istota podatkowej grupy VAT
Grupowe rozliczanie VAT stanowi nowe rozwiązanie, w ramach którego różne osoby mogą być uważane za jednego podatnika. Wprowadzone zostało poprzez prawo Unii Europejskiej, a jego elementy składowe określone zostały w art. 11 dyrektywy VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.
Grupę VAT („GV”) można zatem zdefiniować jako prawną formę współdziałania kilku podmiotów
w celu wspólnego rozliczania podatku VAT. Jako szczególny rodzaj podatnika istnieje ona tylko do celów VAT.
II. Proces tworzenia Podatkowych Grup VAT
Powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne muszą istnieć w trakcie zawiązywania grupy VAT oraz trwać nieprzerwanie przez okres na jaki została powołana do życia.
Istotnym wymogiem jest także to, żeby ww. podmioty miały siedzibę na terytorium Polski. Podatnicy który tego kryterium nie spełnią, będą mogli utworzyć grupę VAT jedynie w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą korzystając z pośrednictwa oddziału położonego na terytorium Polski.
Podmioty, które chcą utworzyć grupę VAT winny zawrzeć umowę, która stanowić będzie podstawę utworzenia Grupy VAT. Umowa ta zgodnie z przewidzianymi regulacjami:
Rejestracja Grupy VAT stanowi ostatni i decydujący etap prowadzący do nabycia przez tę grupę statusu podatnika. W celu rejestracji grupy VAT jako podatnika przedstawiciel grupy VAT składa zgłoszenie rejestracyjne grupy VAT, na formularzu VAT-R, do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego dołączając do niego umowę o utworzeniu grupy VAT. Tutaj niezbędne będzie odpowiednie oznaczenie, że podatnik jest grupą VAT. Na tym etapie wskazane jest również przedstawienie naczelnikowi urzędu skarbowego stosownego zbioru dokumentów i informacji wykazujących występowanie wszystkich rodzajów powiązań. Usprawni to proces rejestracji, gdyż naczelnik urzędu skarbowego nie będzie musiał występować o uzupełnienie informacji w tym zakresie.
W przypadku, gdy warunki utworzenia grupy VAT nie zostaną spełnione naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji grupy VAT jako podatnika VAT, zawiadamiając o tym fakcie przedstawiciela grupy.
W ramach procesu rejestracji należy także pamiętać o obowiązku wystąpienia przez grupę VAT (przedstawiciela grupy VAT) o nadanie NIP. Należy wyjaśnić, że powyższy NIP będzie służył do identyfikacji grupy VAT w zakresie dotyczącym podatku VAT, natomiast członkowie grupy w zakresie odnoszącym się do innych podatków nadal będą korzystać ze swoich indywidualnych NIP, które cały czas pozostaną ważne i niezmienione.
Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji, o której mowa w art. 96 ust. 4 ustawy o VAT
Ważne! Z chwilą rejestracji grupy VAT, jej członkowie są wykreślani z ewidencji podatników VAT. Mimo, iż każdy członek grupy zachowuje swoją odrębność i formę prawną to utworzeniu grupy VAT nadaje się nadrzędne znaczenie w stosunku do form prawnych przewidzianych np. w prawie cywilnym lub w prawie spółek. Tak więc po przystąpieniu do grupy VAT, jakakolwiek możliwa, istniejąca jednocześnie forma prawna członka grupy traci znaczenie do celów VAT, a członek grupy staje się częścią nowego odrębnego podatnika VAT – grupy VAT.
Istotnym jest, iż zgodnie z założeniami ustawodawcy – w momencie wykreślenia GV z rejestru grupy VAT naczelnik urzędu skarbowego przywraca zarejestrowanie członka tej grupy VAT jako podatnika VAT ze statusem takim, jaki posiadał przed dniem wykreślenia (tj. przed dniem zarejestrowania GV), bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego. Mechanizm ten ma na celu ułatwienie powrotu podmiotów do rejestru VAT, celem kontunuowania prowadzenia działalności gospodarczej już poza grupą.
III. Sposób rozliczenia w GV
Grupa VAT zarejestrowana jako podatnik VAT czynny obowiązana jest do rozliczania podatku VAT od wykonywanych – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – czynności na zasadach ogólnych, tj. jako czynny podatnik VAT. Czynności te w zależności od ich charakteru będą:
Zasady opodatkowania poszczególnych czynności uznanych za świadczone przez grupę VAT dla innych podatników nie różnią się od zasad stosowanych przez innych podatników podatku VAT.
Czynności wykonywane przez grupę VAT poza działalnością gospodarczą (takie jak np. działania w charakterze organu władzy), czyli pozostające poza systemem VAT nie są dokumentowane fakturami, nie są wykazywane w ewidencji VAT i deklaracji VAT – mogą mieć jednak wpływ na wysokość dokonywanego odliczenia podatku naliczonego.
IV. Zalety i wady Podatkowych Grup VAT
Zalety grup VAT-owskich:
Wady grup VAT-owskich